- Replaces 1" core for C-15, C-38 dispensers
- Also works in C-20, C-21, DS520
- Use with any of the Scotch 1" desktop tape dispensers with a removable mandrel
- 1" core/mandrel
<
>
3M Tape Dispenser Replacement Core
0.7" x 0.8" x 1" - Plastic
Product Code: MMM1CORE
Product Unit: Each
1728 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGSK3000Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICGSM609BK502 Stock Available
-
Product Code: BICWOFQDP1WHI364 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP41853 Stock Available
-
Product Code: PFX592029 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192895 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 1-CORE |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Tape Dispenser Replacement Core |
| Marketing Information | Replacement core is designed for use in 3M tape dispensers. Use 1" plastic core when changing core size or replacing lost parts. The core slides into dispensers to hold replacement tape (sold separately) with 1" cores. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Tape Dispenser Core |
Product Information
| Application/Usage | Desktop Tape Dispenser |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.7" |
| Width | 0.8" |
| Depth | 1" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.