- Stacks securely up to 5 high when fully loaded
- Ergonomic handles for easy carrying
- Clear design keeps contents visible
- Totes nest when empty to conserve space
- Attached lids can't get lost
<
>
Akro-Mils 12-Gallon Keep Box Container with Lid
External Dimensions: 21.5" Length x 15" Width x 12.5" Height - 12 gal - Hinged Closure - Clear - For Apparel - 1 Each
Product Code: AKM66486CLDBL
Product Unit: Each
84 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG760105Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGA1152Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE1623961 Stock Available
-
Product Code: AVE16241204 Stock Available
-
Product Code: AVE21447152 Stock Available
-
Product Code: BICMS11BE94 Stock Available
-
Product Code: NATSP1720643 Stock Available
-
Product Code: SWI35556277 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Akro-Mils / Myers Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 66486CLDBL |
| Manufacturer Website Address | http://www.akro-mils.com |
| Brand Name | Akro-Mils |
| Product Line | KeepBox |
| Product Name | 12-Gallon Keep Box Container with Lid |
| Marketing Information | KeepBox is ideal for all household and office storage needs. Clear tote allows instant identification of contents. Lids are attached with full-length steel hinge pins for durability. Secure the interlocking lid with wire tie or padlock (both sold separately) by using the hole in the edge of the lid directly above one of the handles and a corresponding hole in the storage box. Ergonomic handles make carrying easy, even under a full load. Unique rib design prevents jamming when nested on store shelves. Containers nest when not in use, taking up less storage space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Volume Capacity | 12 gal |
| Closure Type | Hinged |
| Application/Usage | Apparel |
| Features | Lockable |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 12.5" |
| Width | 15" |
| Length | 21.5" |
| Weight (Approximate) | 5.20 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
same as other products. |
Description
External Dimensions: 21.5" Length x 15" Width x 12.5" Height - 12 gal - Hinged Closure - Clear - For Apparel - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.