- Strung for easy attachment to items
- Durable cardstock for long-lasting use
- Smooth writing surface for quick, easy labeling
- Compact size ideal for marking prices, sizes, ownership and more
- Easy to use so you hit the mark every time
<
>
Avery® Marking Tags, Strung, 1-3/4" x 1-3/32" , 100 Tags (6732)
1.75" Length x 1.09" Width - Rectangular - String Fastener - Card Stock - White - 100/Pack - 1 Carton
Product Code: AVE06732
Product Unit: CT1
Contact customer service to check availability
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 06732 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Marking Tags, Strung, 1-3/4" x 1-3/32" , 100 Tags (6732) |
| Marketing Information | Marking tags offer a smooth surface for writing to make it simple to label items with important information. Cardstock tag is durable for long-lasting use. A convenient string lets you tie the tag to whichever item needs to be labeled. The tags' compact size makes them ideal for marking prices, sizes, ownership or other features for sale or storage. Use marking tags to organize items for sale, distribution, storage or other purposes. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Marking Tag |
Product Information
| Tag Length | 1.75" |
| Tag Width | 1.09" |
| Total Number of Labels | 3600 |
| Quantity Per Container | 100 |
| Container Type | Pack |
| Shape | Rectangular |
| Fastener Type | String |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Card Stock |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |