‹ Prev
Next ›
Bankers Box SmoothMove Basic Medium Moving Boxes
Internal Dimensions: 18" Width x 18" Depth x 16" Height - External Dimensions: 18.3" Width x 18.3" Depth x 16.4" Height - Medium Duty - Corrugated - Kraft, Black - Yes - 1 Carton
Contact customer service to check availability
- Made from strong, 32 ECT B-Flute Kraft corrugated board
- Pre-printed for easy labeling
- Easy assembly - simply tape closed
- Durable and reusable
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7713901 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | SmoothMove |
| Product Name | SmoothMove Basic Medium Moving Boxes |
| Marketing Information | Standard moving boxes are designed to pack mid-weight items. Pre-printed lines on the exterior offer a place to itemize the contents. Tape is required for assembly. SmoothMove Medium Moving Boxes are reusable for the next move and recyclable. Boxes are made of strong, 32 ECT C-Flute, corrugated material. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Strength | Medium Duty |
| Compartment Height | 16" |
| Compartment Width | 18" |
| Compartment Depth | 18" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Exterior Material | Corrugated |
| Height | 16.4" |
| Width | 18.3" |
| Depth | 18.3" |
| Weight (Approximate) | 1.86 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 85% |
| Post-consumer-waste% | 75% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
Description
Bankers Box SmoothMove Basic Medium Moving Boxes
From the Manufacturer
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.