- 2-page-per-month spread with ruled daily blocks
- Ranges 14 months from December to January
- Planner has twin-wire binding and a soft cover
- Past, current and 4 future months reference
- Page size: 8-1/2" x 11"; 100% post-consumer paper; 50% recycled cover; 90% binding metal
<
>
Blueline EcoLogix 14-Month Monthly Planner, 11" x 8-1/2" , English
Julian Dates - Monthly - 14 Month - December 2025 to January 2027 - 1 Month Single Page Layout - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Twin Wire - Black - Paper - 0.5" Height x 9.3" Width - 1 Each
Product Code: REDCB435WBLK
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGE717T50614 Stock Available
-
Product Code: AAGG520H0027 Stock Available
-
Product Code: AAGG5900034 Stock Available
-
Product Code: AAGGG25000050 Stock Available
-
Product Code: AAGPMG7728Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGSK48001092 Stock Available
-
Product Code: AAGSK800Contact customer service to check availability
-
Product Code: DXE5342CDWR15 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dominion Blueline, Inc |
| Manufacturer Part Number | CB435W.BLK |
| Manufacturer Website Address | http://www.blueline.com |
| Brand Name | Blueline |
| Product Line | EcoLogix |
| Product Model | CB435W.BLK |
| Product Name | EcoLogix 14-Month Monthly Planner, 11" x 8-1/2" , English |
| Marketing Information |
EcoLogix 14-Month Planner is environmentally friendly with an ecological tip each month and is made from a high percentage of recycled material. Dated planning pages range from December to January. Each two-page-per-month spread includes ruled daily blocks, Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, holidays, and past, current and four future months reference. Planner also has twin-wire binding, a soft cover and telephone/address section. Planner is printed in English. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Planner |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 11" |
| Sheet Width | 8 1/2" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Binding Type | Twin Wire |
| Time Period | 14 Month |
| Start Month | December |
| Start Year | 2025 |
| End Month | January |
| End Year | 2027 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Paper |
| Height | 0.5" |
| Width | 9.3" |
| Depth | 11.4" |
| Weight (Approximate) | 7.52 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Additional Information | UL Listed Certification |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Julian Dates - Monthly - 14 Month - December 2025 to January 2027 - 1 Month Single Page Layout - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Twin Wire - Black - Paper - 0.5" Height x 9.3" Width - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.