‹ Prev
Next ›
Bostitch Professional Magnetic Staple Remover
Neoprene - Black - 1 Each
403 Stock Available
- Simple, effortless operation on paper and bulletin boards
- Magnetic pickup for stray staples
- Comfortable handling
- No paper tearing
- Staple grabber holds loose staples for easy cleanup
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 40000M-Blk |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | BOS40000MBLK |
| Product Name | Professional Magnetic Staple Remover |
| Marketing Information | Push-style staple remover offers simplified, efficient staple removal without the pinch-style effort. Simply push the metal tongue between the staple and paper. In one quick motion, the staple is forced up and out of the paper while the staple grabber secures it for easy cleanup. For any loose staples the grabber misses, the magnet on the remover grabs them. Ergonomic design is comfortable and requires less effort than traditional pinch-style removers - especially for clearing bulletin boards of staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Staple Remover |
Product Information
| Style | Push |
| Features | Built-in Magnet |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Neoprene |
| Height | 8.8" |
| Width | 2.6" |
| Length | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Bostitch Professional Magnetic Staple Remover
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOTAP10346 Stock Available
-
Product Code: BSN329539335 Stock Available
-
Product Code: BSN329546580 Stock Available
-
Product Code: BSN656472514 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available
-
Product Code: LLR8414963 Stock Available
-
Product Code: MMM6756SSMIA282 Stock Available
-
Product Code: RAC771822721 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOTAP10346 Stock Available
-
Product Code: BSN329539335 Stock Available
-
Product Code: BSN329546580 Stock Available
-
Product Code: BSN656472514 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available
-
Product Code: LLR8414963 Stock Available
-
Product Code: MMM6756SSMIA282 Stock Available
-
Product Code: RAC771822721 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available