- Fast color printing and copying with speeds up to 31 ppm for increased efficiency
- Compatible with Brother Genuine Super High-Yield Toner Cartridges (not included) for cost-efficient output
- 50-page ADF for single-pass, 2-sided scanning up to 58 ipm
- Scan to popular destinations directly from the touch-screen display; create searchable, editable Microsoft Office documents including Word, Excel and PowerPoint
- 250-sheet input tray that adjusts for letter/legal-size paper; 30-sheet multipurpose tray to print custom media or envelopes
<
>
Brother Workhorse MFC-L8395CDW Wired & Wireless Laser Multifunction Printer - Color
Copier/Fax/Printer/Scanner - 31 ppm Mono/31 ppm Color Print - 2400 x 600 dpi class - Automatic Duplex Print - Up to 50000 Pages Monthly - Color Flatbed/ADF Scanner - 1200 x 1200 dpi Optical Scan - Color Fax - Gigabit Ethernet - Wireless LAN - Apple AirPrint, Wi-Fi Direct, Brother Mobile Connect, Mopria - USB - For Plain Paper Print - 1 Each
Product Code: BRTMFCL8395CDW
Product Unit: Each
5 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | MFCL8395CDW |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | Workhorse |
| Product Model | MFC-L8395CDW |
| Product Name | MFC-L8395CDW Wireless Digital Color All-in-One Printer |
| Marketing Information | Workhorse MFC-L8395CDW Digital Color All-in-One Printer is perfect for small businesses, busy offices and small workgroups that need cost-efficient, high-quality color output; versatile paper handling; and advanced scanning and security features. Compact printer helps increase productivity with fast print and copy speeds up to 31 ppm. 250-sheet input tray is expandable with an optional tray (not included) for versatile paper handling. Quickly scan multipage, two-sided documents using the 50-page automatic document feeder (ADF). Experience cost-efficient printing with Brother Genuine Super High-Yield Cartridges (not included). Triple Layer Security features limit document and device access and protect against network intrusions. 3.5" touch screen lets you create customized shortcuts. Built-in Gigabit Ethernet, dual-band wireless and USB interface deliver flexible connectivity options. Print vivid color and sharp black documents from virtually anywhere with your mobile device. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
Technical Information
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 31 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 31 |
| Maximum Print Resolution (dpi class) | 2400 x 600 |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
Display & Graphics
| Screen Size | 3.50" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
Scanner
| Scanner Type | Flatbed/ADF |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
Copier
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
Fax
| Fax Type | Flatbed |
| Fax Color | Color |
Media Types & Handling
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
Reliability
| Duty Cycle | 50000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 4000 |
Power Description
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Height | 15.8" |
| Width | 18.2" |
| Depth | 16.1" |
| Weight (Approximate) | 47.8 lb |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |