- Powerful grip tightly secures a 1" stack of paper in place
- Zinc-plated arms fold down to prevent snagging
- Single handle can be positioned upright to hang papers for display
- Perfect for everyday use in offices, classrooms and more
<
>
Business Source Fold-back Binder Clips
Large - 2" Length x 2" Width - 1" Size Capacity - Black - Steel - 1 Dozen/Box - 10 / Bundle
Product Code: BSN36552BD
Product Unit: BD12
1090 Stock Available
People who bought this also bought
-
110 Brightness - 90% Opacity - 36" x 150 ft - 21 lb Basis Weight - Matte - Flexible - White - 1 RollProduct Code: HEWQ1397A328 Stock Available
-
Product Code: MMM6355AU164 Stock Available
-
Product Code: MMM654924PK84 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192929 Stock Available
-
Product Code: SWI3720144 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36552BD |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Fold-back Binder Clips |
| Marketing Information | Fold-back binder clips deliver a powerful grip to hold large stacks of papers in place. Zinc-plated wire arms fold flat in front and back positions. Clips are made of tempered steel. |
| Packaged Quantity | 10 / Bundle |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 1 Dozen/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Large |
| Size Capacity | 1" |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Width | 2" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ACC72010604 Stock Available
-
Product Code: ACC72050338 Stock Available
-
Product Code: BSN3655032192 Stock Available
-
Product Code: BSN653649213 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX767 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062461 Stock Available
-
Product Code: UBR3602U062455 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U062440 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062457 Stock Available