‹ Prev
Next ›
Business Source Heavy-duty Clasp Envelopes
Clasp - #90 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Clasp - Kraft - Kraft - 100 / Box
813 Stock Available
- Heavy-duty, 28 lb. Brown Kraft
- Reinforced-metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance
- Open-end style construction with large flap and superior gumming secure documents
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36663 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Heavy-duty Clasp Envelopes |
| Marketing Information | Heavy-duty clasp envelopes feature an open-end style, reinforced clasps, and deep gumming on flaps for a secure seal. Metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance. Large flap and superior gumming secure documents inside. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #90 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Clasp |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source Heavy-duty Clasp Envelopes
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865067 Stock Available
-
Product Code: BSN366123935 Stock Available
-
Product Code: BSN36660238 Stock Available
-
Product Code: BSN36665431 Stock Available
-
Product Code: BSN43575354 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865067 Stock Available
-
Product Code: BSN366123935 Stock Available
-
Product Code: BSN36660238 Stock Available
-
Product Code: BSN36665431 Stock Available
-
Product Code: BSN43575354 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available