‹ Prev
Next ›
Business Source Heavy-duty Clasp Envelopes
Clasp - #35 - 5" Width x 7 1/2" Length - 28 lb - Clasp - Brown Kraft - Kraft - 1 Box
15 Stock Available
- Heavy-duty, 28 lb. Brown Kraft
- Metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance
- Open-end style construction with superior gumming on flap for a secure seal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36672 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Heavy-duty Clasp Envelopes |
| Marketing Information | Heavy-duty clasp envelopes feature an open-end style and metal clasp with rounded edges. Metal clasp is plated for rust-resistance. Flap offers superior gumming to secure contents. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #35 |
| Mailer/Envelope Width | 5" |
| Mailer/Envelope Length | 7 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Clasp |
| Closure Side | Open End |
| Features | Rust Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source Heavy-duty Clasp Envelopes
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM11BE2244 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK4693 Stock Available
-
Product Code: BSN366124670 Stock Available
-
Product Code: BSN36619265 Stock Available
-
Product Code: FOL06430403 Stock Available
-
Product Code: NES351101533 Stock Available
-
Product Code: NES351701736 Stock Available
-
Product Code: NES35180955 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN044244 Stock Available
-
Product Code: BSN0442646 Stock Available
-
Product Code: QUA3775542 Stock Available
-
Product Code: QUA37787Contact customer service to check availability
-
Product Code: QUA377901 Stock Available
-
Product Code: QUA3779711 Stock Available
-
Product Code: QUA544167 Stock Available
-
Product Code: QUA93334Contact customer service to check availability
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM11BE2244 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK4693 Stock Available
-
Product Code: BSN366124670 Stock Available
-
Product Code: BSN36619265 Stock Available
-
Product Code: FOL06430403 Stock Available
-
Product Code: NES351101533 Stock Available
-
Product Code: NES351701736 Stock Available
-
Product Code: NES35180955 Stock Available