- Heavy-duty, 28 lb. Brown Kraft
- Metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance
- Open-end style construction with superior gumming on flap for a secure seal
<
>
Business Source Heavy-duty Clasp Envelopes
Clasp - #105 - 11 1/2" Width x 14 1/2" Length - 28 lb - Clasp - Brown Kraft - Kraft - 1 Box
Product Code: BSN36675
Product Unit: BX100
37 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE5162109 Stock Available
-
Product Code: BICMS11BE97 Stock Available
-
Product Code: NAT0105718 Stock Available
-
Product Code: NLE1946272951 Stock Available
-
Product Code: PAP1951258284 Stock Available
-
Product Code: PAP2131975Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPZOS85192929 Stock Available
-
Product Code: STK39805237 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36675 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Heavy-duty Clasp Envelopes |
| Marketing Information | Heavy-duty clasp envelopes feature an open-end style and metal clasp with rounded edges. Metal clasp is plated for rust-resistance. Flap offers superior gumming to secure contents. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #105 |
| Mailer/Envelope Width | 11 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 14 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Clasp |
| Closure Side | Open End |
| Features | Rust Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.