- Clear material completely displays your contained item
- Medium-weight construction for moderate handling, filing or posting
- Thick construction prevents contained item from bending or folding
- Designed to protect letter-size items
<
>
Business Source Letter Size Laminating Pouches
Sheet Size Supported: Letter 8.50" Width x 11" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 9" Width x 11.50" Length x 5 mil Thickness - for Photo, Document, ID Badge, Recipe - Pre-trimmed - Clear - 50 / Box
Product Code: BSN20855
Product Unit: BX50
1282 Stock Available
People who bought this also bought
-
110 Brightness - 90% Opacity - 36" x 150 ft - 21 lb Basis Weight - Matte - Flexible - White - 1 RollProduct Code: HEWQ1397A320 Stock Available
-
Product Code: MMM65412SSMIA151 Stock Available
-
Product Code: MMM654918PK262 Stock Available
-
Product Code: MMM676AYPV90 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192898 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 20855 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Letter Size Laminating Pouches |
| Marketing Information | Clear laminating pouch is designed to protect letter-size documents. Short side is sealed. 5 mil pouch offers a medium construction designed for moderate handling, filing or posting of items such as photos and legal files. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Laminating Pouch |
Product Information
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Laminating Sheet Length | 11.50" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Sheet Size Supported | Letter - 8.50" Width x 11" Length |
| Application/Usage |
|
| Features | Pre-trimmed |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
Limited 1 yr |