‹ Prev
Next ›
Business Source No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes
Business - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
244 Stock Available
- Self-adhesive flap creates tight seal without moisture
- Security tint keeps confidential items private
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99714 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes |
| Marketing Information | Peel-to-seal envelopes feature a self-adhesive flap to create a tight seal without requiring any moisture. Distinctive security tint keeps your confidential items hidden from view for secure shipments. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE9807387 Stock Available
-
Product Code: BSN36660187 Stock Available
-
Product Code: CLO302083506 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DX3683 Stock Available
-
Product Code: DXECM168262 Stock Available
-
Product Code: HEWCF230X274 Stock Available
-
Product Code: KCC030762188 Stock Available
-
Product Code: MMM686ALOPRYT262 Stock Available
-
Product Code: SEL377135 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE9807387 Stock Available
-
Product Code: BSN36660187 Stock Available
-
Product Code: CLO302083506 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DX3683 Stock Available
-
Product Code: DXECM168262 Stock Available
-
Product Code: HEWCF230X274 Stock Available
-
Product Code: KCC030762188 Stock Available
-
Product Code: MMM686ALOPRYT262 Stock Available
-
Product Code: SEL377135 Stock Available