‹ Prev
Next ›
Business Source Quality Rubber Bands
Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Sustainable - Rubber - Crepe - 200 / Pack
2020 Stock Available
- High elasticity offers 700% stretch to secure wide variety of materials
- Durable material varies 30% after stretching for reusable performance
- High-quality construction stays strong to provide consistent hold
- Perfect for daily use and industrial applications
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 15729 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Marketing Information | Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #117B |
| Pack Weight | 1 lb |
| Features | Sustainable |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Crepe |
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Business Source Quality Rubber Bands
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE00166Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN15737417 Stock Available
-
Product Code: BSN3655027421 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123190 Stock Available
-
Product Code: MMM6605SSCY324 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192572 Stock Available
-
Product Code: SWI354501547 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ALL00699148 Stock Available
-
Product Code: ALL2140558 Stock Available
-
Product Code: ALL25405231 Stock Available
-
Product Code: ALL2707567 Stock Available
-
Product Code: ALL2740578 Stock Available
-
Product Code: ALL37176120 Stock Available
-
Product Code: BSN15727464 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE00166Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN15737417 Stock Available
-
Product Code: BSN3655027421 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123190 Stock Available
-
Product Code: MMM6605SSCY324 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192572 Stock Available
-
Product Code: SWI354501547 Stock Available