‹ Prev
Next ›
Carter's® Felt Black Stamp Pad, 2.75" x 4.27" (21081)
2.8" Width x 4.3" Length - Felt Pad - Black Ink - Black - 1 Each
589 Stock Available
- Felt stamp pads are re-inkable for extended use
- ACMI certification
- Designed for general use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 21081 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Carter's® |
| Product Name | Felt Black Stamp Pad, 2.75" x 4.27" (21081) |
| Marketing Information | Carter's 2.75" x 4.27" felt stamp pads are pre-filled with bold black ink and are perfect ink pads for stamping. Constructed with a premium felt pad, this stamp pad will last longer than everyday stamp pads and creates a higher quality impression each time. Filled with a lasting permanent ink that can be used on paper, wood, fabric and more. Conforms to ASTM D 4236 and ACMI AP-certified as non-toxic, ink is safe for use in schools, offices and homes. The hinged lid snaps closed to help keep the ink fresh. The slim profile also makes it easy to keep these stamp pads stored away until needed. Once you've used all of the ink in each pad, easily refill the stamp pad with Carter's Neat-Flo stamp pad inkers by just dabbing the ink into the pad. Whether you're stamping for crafts, scrapbooks, greeting cards or homework, Carter's stamp pads will make sure every one of your stamps are filled with color. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Stamp Pad |
Product Information
| Ink Color | Black |
| Pad Material | Felt |
| Features | Non-toxic |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Width | 2.8" |
| Length | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Carter's® Felt Black Stamp Pad, 2.75" x 4.27" (21081)
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE21447139 Stock Available
-
Product Code: AVE21448452 Stock Available
-
Product Code: BSN24305967 Stock Available
-
Product Code: BSN366123908 Stock Available
-
Product Code: BSN653648217 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923764 Stock Available
-
Product Code: ICX9419006029 Stock Available
-
Product Code: ICX9419006562 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE21447139 Stock Available
-
Product Code: AVE21448452 Stock Available
-
Product Code: BSN24305967 Stock Available
-
Product Code: BSN366123908 Stock Available
-
Product Code: BSN653648217 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923764 Stock Available
-
Product Code: ICX9419006029 Stock Available
-
Product Code: ICX9419006562 Stock Available