‹ Prev
Next ›
Command Large Picture Hanging Strips
3.62" Length - White - Damage Resistant - For Picture, Decoration - 2/Set - 4 / Pack
357 Stock Available
- Double-coat construction to hold firmly where placed
- Fasteners can be separated and reattached with the rubber resin adhesive; paper liner
- When removed, they come off cleanly without surface damage
- Size: Large; each set holds up to 4 lb.
- White; 4 Pairs / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17206-ES |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Large Picture Hanging Strips |
| Marketing Information | Picture-hanging strips with Command Adhesive hold firmly where placed. Fasteners can be separated and reattached with the rubber resin adhesive. When removed, they come off cleanly without surface damage. Each set holds up to 4 lb. Liner is made of paper. Tape has a double-coat construction. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Double-sided Strip |
Product Information
| Tape Length | 3.62" |
| Application/Usage |
|
| Quantity Per Container | 2/Set |
| Features | Residue-free |
Reliability
| Durability | Damage Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 0.5" |
| Depth | 0.1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Command Large Picture Hanging Strips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN164611702 Stock Available
-
Product Code: BSN329546463 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123173 Stock Available
-
Product Code: BSN3655210094 Stock Available
-
Product Code: BSN81001573 Stock Available
-
Product Code: VER491739 Stock Available
-
Product Code: VER97088492 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN164611702 Stock Available
-
Product Code: BSN329546463 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123173 Stock Available
-
Product Code: BSN3655210094 Stock Available
-
Product Code: BSN81001573 Stock Available
-
Product Code: VER491739 Stock Available
-
Product Code: VER97088492 Stock Available