- Damage-free hanging
- Holds strongly and removes cleanly
- Easy to apply and remove
- Clear for a discreet, minimalistic way to decorate
- Same dependable mounting as Command Decorative Hooks
<
>
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
7.94 oz (225 g) Capacity - 1.1" Height x 0.9" Width x 1.1" Length - Plastic - Clear - 18 / Pack
Product Code: MMM17006CLRVP
Product Unit: PK18
31 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGSK800Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM170033ES393 Stock Available
-
Product Code: MMM17067CLRVP122 Stock Available
-
Product Code: MMM170812VPES135 Stock Available
-
Product Code: NES35115318 Stock Available
-
Product Code: NES351701754 Stock Available
-
Product Code: NES79129648 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192929 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17006CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Mini Clear Hooks with Clear Strips |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Mini Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Mini Hooks | 18 |
| Weight Capacity | 7.94 oz (225 g) |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 0.4" |
| Length | 1.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: LRNLER2698126 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES84 Stock Available
-
Product Code: MMM1700219 Stock Available
-
Product Code: MMM17005ES50 Stock Available
-
Product Code: MMM17006128 Stock Available
-
Product Code: MMM17068ES390 Stock Available
-
Product Code: MMM17081ESContact customer service to check availability
-
Product Code: MMM17083ES498 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVT75370115 Stock Available
-
Product Code: AVT9103127 Stock Available
-
Product Code: LRNLER2694Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM170033ES393 Stock Available
-
Product Code: MMM17051BNES49 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES140 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK178 Stock Available
-
Product Code: MMM17093CLRES135 Stock Available
-
Product Code: MMMMR03BNES81 Stock Available