- Protects signs from stains, scratches and tears
- Advertise your message from both sides
- Bottom-loading, self-standing design makes it easy to use
- Ideal for retailers, restaurants, trade shows and hospitals
- Made of durable, clear plastic
<
>
Deflecto Classic Image Double-Sided Sign Holder
8.5" Width x 11" Height - Rectangular Shape - Self-standing, Bottom Loading - Indoor, Outdoor - Plastic - Clear - 1 Each
Product Code: DEF69201
Product Unit: Each
67 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTTN4313PK38 Stock Available
-
Product Code: BRTTN431BK49 Stock Available
-
Product Code: BRTTN730105 Stock Available
-
Product Code: GJO56250243 Stock Available
-
Product Code: PIL310211278 Stock Available
-
Product Code: TAB5809280 Stock Available
-
Product Code: XST182918 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 69201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | Classic Image |
| Product Name | Classic Image Double-Sided Sign Holder |
| Marketing Information | Stand-up sign holder is ideal for retailers, restaurants, trade shows and hospitals. Bottom-loading, self-standing design makes it easy to use. Sign holder requires no hardware to install. Simply insert sign and set on counter or desktop. Transparent sign holder is made of durable, clear plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sign Holder |
Product Information
| Shape | Rectangular |
| Placement |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 11.68 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Portrait |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
8.5" Width x 11" Height - Rectangular Shape - Self-standing, Bottom Loading - Indoor, Outdoor - Plastic - Clear - 1 Each