- Oversized file pocket features an enclosed back so papers don't slide out
- Strong magnets keep pocket in place on metal surfaces
- Pocket accommodates oversized paper, letter-size and legal-size documents
- Smoke
<
>
Deflecto Magnetic DocuPocket
1 Compartment(s) - 6.37" Height x 15" Width x 3" Depth - Smoke - Plastic - 1 Each
Product Code: DEF50102
Product Unit: Each
7 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN15785886 Stock Available
-
Product Code: BSN656391597 Stock Available
-
Product Code: DURAACTBULK36249 Stock Available
-
Product Code: FLR1115020023ER7 Stock Available
-
Product Code: FLRPF1113425EV4 Stock Available
-
Product Code: MMM3PH15M5ES24 Stock Available
-
Product Code: NLE101243577 Stock Available
-
Product Code: SPR021604805 Stock Available
-
Product Code: XER3R020471273 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 50102 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | DocuPocket |
| Product Name | Magnetic DocuPocket |
| Marketing Information | Oversized file pocket features an enclosed back so papers don't slide out and strong magnets to keep pocket in place on metal surfaces. Reposition it easily. Pocket accommodates oversized paper, letter-size and legal-size documents. Strong nonslip magnets are included. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Total Number of Compartments | 1 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | File Organization |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Smoke |
| Product Material | Plastic |
| Height | 6.37" |
| Width | 15" |
| Depth | 3" |
| Weight (Approximate) | 1.43 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
1 Compartment(s) - 6.37" Height x 15" Width x 3" Depth - Smoke - Plastic - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.