- 9-compartment drawer organizer holds writing instruments, paper clips, tape and notepads
- Fits most standard desk drawers
- Made from 30% recycled material
- Black
<
>
Deflecto Sustainable Office Drawer Organizer
9 Compartment(s) - 1.13" Height x 14" Width x 9.13" Depth - 30% Recycled - Black - 1 Each
Product Code: DEF38104
Product Unit: Each
122 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGK150Contact customer service to check availability
-
Product Code: ALL2505552 Stock Available
-
Product Code: ALL2654565 Stock Available
-
Product Code: MMM6228SSMIA493 Stock Available
-
Product Code: MMM8103412964787 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192929 Stock Available
-
Product Code: STK39805237 Stock Available
-
Product Code: SWI35556280 Stock Available
-
Product Code: SWI38101274 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 38104 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | Sustainable Office |
| Product Name | Sustainable Office Drawer Organizer |
| Marketing Information | Organize everything from writing utensils to paper clips, tape and notepads with this compartmentalized drawer organizer. 1" high organizer fits most standard desk drawers and offers nine compartments for easy access to small items. Organizer is made of durable plastic with recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Organizer |
Product Information
| Total Number of Compartments | 9 |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.13" |
| Width | 14" |
| Depth | 9.13" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
9 Compartment(s) - 1.13" Height x 14" Width x 9.13" Depth - 30% Recycled - Black - 1 Each