- Store and organize magazines, brochures, binders and files
- Sturdy design is perfect for home, office or lobby use
- Made from 30% recycled material
<
>
Deflecto Sustainable Office Magazine File
Black - 1 Each
Product Code: DEF34904
Product Unit: Each
16 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN44423131 Stock Available
-
Product Code: HEWCF226A785 Stock Available
-
Product Code: LEE0302733 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP1041 Stock Available
-
Product Code: OIC260826 Stock Available
-
Product Code: PQP40010084 Stock Available
-
Product Code: SPRTCW0547 Stock Available
-
Product Code: SPRTCW2587 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 34904 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | Sustainable Office |
| Product Name | Sustainable Office Magazine File |
| Marketing Information | Simple. Smart. Sturdy. This environmentally responsible, recycled magazine file keeps your writing tools handy for use. Ideal for use on desk, shelf or work area, this jumbo magazine file stores and organizes plenty of magazines, brochures, binders and files. Sturdy design is perfect for home, office or lobby use. Magazine file is fully recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Magazine File |
Product Information
| Features | Sturdy |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 11.9" |
| Width | 6.3" |
| Depth | 10" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Black - 1 Each