‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Vending Machine, Office, Classroom, Electronics, Construction - AAA - 1 / Pack
721 Stock Available
- Long-lasting, reliable power source for high-drain devices
- Holds power for up to 7 years in storage
- Use in medical devices, cameras and more
- No added mercury
- Industrial-grade
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN92 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Industrial Alkaline AAA Battery offers an economical, high rate source of portable power for today's devices that require heavy current or continuous use. Each battery provides four to nine times more energy than similar sized carbon zinc batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
Physical Characteristics
| Height | 1.8" |
| Width | 0.4" |
| Depth | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 0.38 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Singapore |
Description
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN1651819 Stock Available
-
Product Code: BSN3655210328 Stock Available
-
Product Code: BSN365911333 Stock Available
-
Product Code: BSN65368874 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91949 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B3767 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192646 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN1651819 Stock Available
-
Product Code: BSN3655210328 Stock Available
-
Product Code: BSN365911333 Stock Available
-
Product Code: BSN65368874 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91949 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B3767 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192646 Stock Available