‹ Prev
Next ›
Formula 409 Multi-Surface Cleaner
For Multi Surface - Spray - 32 fl oz (1 quart) - Original Scent - Recommended For: Grease Remover, Mold Remover, Mildew Remover, Grime Remover, Germs Remover - Anti-bacterial, Deodorize, Disinfectant - White, Red Spray Bottle - 9 / Carton
346 Stock Available
- Cleans and disinfects many surfaces in your home; package may vary
- Cleans and cuts through grease and grime on your countertops, stovetops and other surfaces; deodorizes with a fresh clean scent
- Disinfects as you wipe and kills the COVID-19 virus on hard, nonporous surfaces in your home
- Works well on stainless steel, synthetic marble and glazed ceramic tile
- Ideal for use in offices, daycare centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 31220CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | Formula 409 |
| Product Name | Multi-Surface Cleaner |
| Marketing Information | Formula 409 Multisurface Cleaner is the ultimate cleaner, degreaser and disinfectant for your home. Antibacterial formula quickly cuts through grease and grime and disinfects as you wipe, killing more than 99.9 percent of germs on hard, nonporous surfaces, including COVID-19 Virus, salmonella, E. coli, Staph, Influenza A Virus and Herpes Simplex Virus Type 2. When used as directed, this one cleaner works on many surfaces: stainless steel, synthetic marble, glazed ceramic tile, linoleum, countertops, stovetops, sinks, floors, cabinets, tubs and walls. A potable rinse is required for food-contact surfaces. No-bleach formula deodorizes as you clean, leaving a fresh scent. It works great both indoors and outdoors on a wide range of hard, nonporous surfaces. |
| Packaged Quantity | 9 / Carton |
| Product Type | Cleaner/Degreaser/Disinfectant |
Product Information
| Cleaner Form | Spray |
| Cleaner Volume | 32 fl oz (1 quart) |
| Quantity Per Container | Spray Bottle |
| Container Type | Spray Bottle |
| Scent | Original |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage | Multi Surface |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 10.13" |
| Width | 3" |
| Length | 4.88" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Formula 409 Multi-Surface Cleaner
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: CPCUS04968ACT498 Stock Available
-
Product Code: GJO211203982 Stock Available
-
Product Code: GJO25100121290 Stock Available
-
Product Code: GJO561001798 Stock Available
-
Product Code: GJO56250946 Stock Available
-
Product Code: HERH8053PCR0134 Stock Available
-
Product Code: KCC25702826 Stock Available
-
Product Code: TRKMB540A536 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: CPCUS04968ACT498 Stock Available
-
Product Code: GJO211203982 Stock Available
-
Product Code: GJO25100121290 Stock Available
-
Product Code: GJO561001798 Stock Available
-
Product Code: GJO56250946 Stock Available
-
Product Code: HERH8053PCR0134 Stock Available
-
Product Code: KCC25702826 Stock Available
-
Product Code: TRKMB540A536 Stock Available