‹ Prev
Next ›
Georgia-Pacific enMotion Premium Touchless Roll Towel
1 Ply - 8.25" Width x 425 ft Length - White - 6 Roll
169 Stock Available
Non-Returnable
- Designed for use with enMotion 8" Recessed Automated Touchless Roll Paper Towel Dispensers (not included)
- Also compatible with enMotion Impulse 8" 1-Roll Automated Touchless Roll Paper Towel Dispensers (not included)
- High-quality look and feel
- Incredibly soft yet absorbent
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | 89410 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Georgia-Pacific |
| Product Line | enMotion |
| Product Name | enMotion Premium Touchless Roll Towel |
| Marketing Information |
The enMotion® 8" Premium Embossed 1-Ply Roll Paper Towel is designed to provide the high quality look and feel that image conscience customers require, at a competitive price. These premium roll paper towels are specifically designed to be used with our innovative enMotion® 8" Recessed Automated Touchless Roll Paper Towel Dispenser and our enMotion® Impulse® 8" 1-Roll Automated Touchless Roll Paper Towel Dispensers to provide reliable towel dispensing at the wave of a hand. Choose these premium towels to help enhance your facility's image and deliver exceptional performance to enhance patron satisfaction. |
| Packaged Quantity | 6 Roll |
| Product Type | Cleaning Towel |
Product Information
| Full Size | 8.25" x 425 ft |
| Number of Ply | 1 |
| Application/Usage | Office Building |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 9" |
| Width | 15.3" |
| Length | 22.9" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
Description
Georgia-Pacific enMotion Premium Touchless Roll Towel
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBLP51WASST6052 Stock Available
-
Product Code: CYO58650440 Stock Available
-
Product Code: ITA30000Contact customer service to check availability
-
Product Code: PAP206222512 Stock Available
-
Product Code: PGC21620CT1073 Stock Available
-
Product Code: UBC90199PPContact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBLP51WASST6052 Stock Available
-
Product Code: CYO58650440 Stock Available
-
Product Code: ITA30000Contact customer service to check availability
-
Product Code: PAP206222512 Stock Available
-
Product Code: PGC21620CT1073 Stock Available
-
Product Code: UBC90199PPContact customer service to check availability