- Heavy-duty bond reliably holds up to 38 lb.
- UV-resistant for lasting outdoor use
- Versatile design sticks to smooth and rough surfaces
- Perfect for use on plastic, metal, wood, glass and more
<
>
Gorilla Tough & Clear Mounting Tape
12.50 ft Length x 1" Width - Clear - For Indoor, Outdoor, Plastic, Metal, Wood, Glass, Brick, Ceramic, Stone, DIY - 1 Each
Product Code: GOR6036002
Product Unit: Each
300 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG7604054 Stock Available
-
Product Code: BRTTN760156 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX2681 Stock Available
-
Product Code: BSN365911174 Stock Available
-
Product Code: BSN65368905 Stock Available
-
Product Code: BSN656381554 Stock Available
-
Product Code: BSN656391262 Stock Available
-
Product Code: HEWC6602A549 Stock Available
-
Product Code: QUA46071356 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gorilla Glue, Inc |
| Manufacturer Part Number | 6036002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gorillaglue.com |
| Brand Name | Gorilla |
| Product Line | Tough & Clear |
| Product Name | Tough & Clear Mounting Tape |
| Marketing Information | Double-sided mounting tape mounts in an instant for a long-lasting, reliable bond. Industrial-strength design creates a heavy-duty bond that holds up to 38 lb. Weatherproof construction ensures reliable performance both indoors and out. Mounting tape is perfect for applying to plastic, metal, wood, glass, brick, ceramic, stone and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mounting Tape |
Product Information
| Tape Width | 1" |
| Tape Length | 12.50 ft |
| Tape Strength | 30lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 2.50" |
| Width | 2.5" |
| Length | 1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | South Korea |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.