‹ Prev
Next ›
HP 55A Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
6000 Pages
115 Stock Available
- Trouble-free printing, page after page, enables peak office efficiency
- For use in HP LaserJet P3015 Series, Enterprise 500 MFP M525f, Enterprise 500 MFP M525dn
- Also compatible with Enterprise Flow M525c and LaserJet Pro MFP M521dn
- Built-in intelligence and uniquely formulated HP toner for a time-saving choice
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CE255A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 55A |
| Product Name | 55A (CE255A) Black Original LaserJet Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge delivers trouble-free printing, page after page, for peak office efficiency, day after day, in your HP LaserJet P3015 Series, Enterprise 500 MFP M525f, Enterprise 500 MFP M525dn, Enterprise Flow M525c and LaserJet Pro MFP M521dn. Uniquely formulated HP toner, the proven all-in-one cartridge design and built-in intelligence make Original HP toner cartridges the time-saving, cost-effective choice. HP 55A cartridge yields approximately 6,000 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 6000 Pages |
Physical Characteristics
| Height | 10.3" |
| Width | 15.6" |
| Depth | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Design for the Environment (DfE) |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Description
HP 55A Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: HEWCE413A60 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258X445 Stock Available
-
Product Code: HEWCF500X82 Stock Available
-
Product Code: HEWCF502X39 Stock Available
-
Product Code: HEWCF503X47 Stock Available
-
Product Code: HEWCF510A57 Stock Available
-
Product Code: HEWW1480A1123 Stock Available
-
Product Code: HEWW2020X181 Stock Available
-
Product Code: HEWW2100A212 Stock Available
-
Product Code: HEWW2103A115 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: HEWCE413A60 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258X445 Stock Available
-
Product Code: HEWCF500X82 Stock Available
-
Product Code: HEWCF502X39 Stock Available
-
Product Code: HEWCF503X47 Stock Available
-
Product Code: HEWCF510A57 Stock Available
-
Product Code: HEWW1480A1123 Stock Available
-
Product Code: HEWW2020X181 Stock Available
-
Product Code: HEWW2100A212 Stock Available
-
Product Code: HEWW2103A115 Stock Available