‹ Prev
Next ›
Lorell Bentwood Cafe Chairs
Steel Frame Material - Espresso - Plywood, Bentwood - 2 / Carton
1 Stock Available
- Versatile, lightweight for use in cafeterias, auditoriums and more
- Use handhold to move where you need it
- Stacks 5 high
- Slight flex in waterfall seat and back for comfort
- Durable steel frame with 300 lb. capacity
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 99863 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Hospitality |
| Product Series | Bentwood |
| Product Name | Bentwood Cafe Chairs |
| Marketing Information | These chic, stylish and visually appealing chairs deliver versatility and function that are ideal from cafeterias and breakrooms to auditoriums and seminars. Durable, 3/4" round tubing frame is made of 16-gauge steel. Attractive bent plywood shell features an Espresso laminate finish for maximum durability and easy maintenance. One-piece construction has a slight flex in the back and waterfall seat, allowing you to sit comfortably for hours. Lightweight design includes a handhold for easy storage and movement. The chairs stack five high. Each Bentwood Cafe Chair is weight-tested to hold 300 lb. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Cafe Chair |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Frame Material | Steel |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Espresso |
| Finishing | Laminate |
| Product Material |
|
| Height | 34" |
| Width | 21" |
| Depth | 20.5" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Description
Lorell Bentwood Cafe Chairs
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.