‹ Prev
Next ›
Lorell Invent Training Table Components
Black Post Leg Base - 4 Legs - 28.50" Height x 5.80" Width x 5.80" Depth - Training - Assembly Required - 4 / Set
3 Stock Available
- Part of the versatile, Invent Training Table Base Collection
- Flexible, post-leg design for use with tabletops up to 72" wide (not included)
- Glides and casters included; top plate on base firmly attaches up to 72" tabletops (not included)
- Cable-routing channel on modesty panel; stiffeners reinforce tops
- Limited 5-Year Warranty
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60805 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Invent |
| Product Name | Invent Training Table Components |
| Marketing Information | Invent Training Room Post-Leg Base offers dependable support for tabletops (not included) up to 72" wide using a compatible stiffener bar (not included). Sturdy, 5"x 8" top plate on the base firmly attaches your top. For versatile use, this set of four legs comes with four glides and four casters (two locking). Add a modesty panel (not included) for privacy. |
| Packaged Quantity | 4 / Set |
| Product Type | Table Base |
Product Information
| Base Style | Post Leg |
| Number of Legs | 4 |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Application/Usage | Training |
| Base Color/Finish | Black |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 28.50" |
| Width | 5.80" |
| Depth | 5.80" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Description
Lorell Invent Training Table Components
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR182574 Stock Available
-
Product Code: LLR608007 Stock Available
-
Product Code: LLR60801Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR6080215 Stock Available
-
Product Code: LLR6080313 Stock Available
-
Product Code: LLR60804Contact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: HONBTX42LPR8Contact customer service to check availability
-
Product Code: HONHBTTD30Contact customer service to check availability
-
Product Code: HONHBTTD421 Stock Available
-
Product Code: LLR25930Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR259313 Stock Available
-
Product Code: LLR25970175 Stock Available
-
Product Code: LLR2597129 Stock Available
-
Product Code: SCTRS2T24Contact customer service to check availability
-
Product Code: SCTRS2T24C2Contact customer service to check availability
-
Product Code: SCTRSFT2C24C1 Stock Available