- Vinyl upholstery for easy cleaning
- Cushioned and contoured seat and back for comfort
- Functions: pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel and tilt tension control
- Easy mobility with dual-wheel casters
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
<
>
Lorell Vinyl Contoured Task Chair
Vinyl Seat Material - Vinyl Back Material - 5-star Base - Black - Plastic - 1 Each
Product Code: LLR84875
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 84875 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Vinyl Contoured Task Chair |
| Marketing Information | Vinyl Task Chair features a contoured back and seat upholstered in easy-to-clean vinyl with a plastic shell for your comfort. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt lock and tilt tension control. Five-star nylon base is equipped with 2" diameter dual-wheel casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Feature | Upholstered |
| Back Material | Vinyl |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Nylon |
| Swivel | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 38.5" |
| Width | 24" |
| Depth | 17.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Description
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: HONCMY1AUR101 Stock Available
-
Product Code: HONI2M2AFU10ATKContact customer service to check availability
-
Product Code: HONI2M2AMLU10TKContact customer service to check availability
-
Product Code: HONI2UL2AU10TKContact customer service to check availability
-
Product Code: HONI2UL2FU10TK1 Stock Available
-
Product Code: HONNR11SAMU10BT1 Stock Available
-
Product Code: HONSVM1ALUR10TKContact customer service to check availability
-
Product Code: OSP5500DR1075 Stock Available