- Maximize your space with vertical filing
- Nests and easily mounts to walls and more
- Add more files as needed
- Includes screws with anchors for mounting
<
>
Lorell Wall File Pockets
14.75" Height x 13.13" Width x 4.25" Depth - Clear - 3 / Pack
Product Code: LLR60001
Product Unit: PK3
24 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN1914LB7187 Stock Available
-
Product Code: GJO30402331 Stock Available
-
Product Code: HEW2030001002 Stock Available
-
Product Code: HEWCN048AN215 Stock Available
-
Product Code: OIC9991262 Stock Available
-
Product Code: PAP1951721A91 Stock Available
-
Product Code: PAP3331131C2623 Stock Available
-
Product Code: SWI35556278 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Wall File Pockets |
| Marketing Information | Wall File Pockets nest and easily mount to walls, partitions, doors, cabinets and sides of desks. Add more files as needed to make maximum use of small space. Set of mountable pockets includes screws for mounting. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Mount Type |
|
| Application/Usage | File |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 14.75" |
| Width | 13.13" |
| Depth | 4.25" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |