- 3 times stronger for a reliable cleaning performance
- Tough on dirt - erases marks on light switches, doors and more; use as a surface cleaner, wall cleaner, bathtub cleaner and oven door cleaner
- Provides a powerful clean with water alone
- No harsh chemicals added
<
>
Mr. Clean Magic Eraser Pads
For Multipurpose - Pad - Sturdy - White - 6 / Pack
Product Code: PGC79009
Product Unit: PK6
3195 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Procter & Gamble |
| Manufacturer Part Number | 79009 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pg.com |
| Brand Name | Mr. Clean |
| Product Line | Magic Eraser |
| Product Name | Magic Eraser Pads |
| Marketing Information | Get the muscle to take on tough messes with this cleaning pad. Sturdy pad is made with Durafoam that provides stronger cleaning performance to remove your toughest messes like magic. Microscrubbers reach into the surface grooves to lift away built-up dirt and grime with just water alone. Multipurpose design can be used to clean walls, bathtubs, oven doors, light switches, doors and more. It can also be used to remove permanent marker stains, clean bruised baseboards and remove scuff marks. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Pad |
| Composition | Melamine Polymer |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features | Sturdy |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 1" |
| Width | 4.60" |
| Length | 2.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: GPC2922130 Stock Available
-
Product Code: RCP1820581CTContact customer service to check availability
-
Product Code: RCPQ62000RD1 Stock Available
-
Product Code: TRK19281548 Stock Available
-
Product Code: VLD143590Contact customer service to check availability
-
Product Code: VLD166946Contact customer service to check availability
-
Product Code: VLD170605Contact customer service to check availability
-
Product Code: VLD170634Contact customer service to check availability