‹ Prev
Next ›
Nature Saver Recycled Plastic Clipboards
1" Clip Capacity - 8 1/2" x 12" Sheet Size - Heavy Duty - Plastic - Blue - 1 Each
101 Stock Available
- Eco-friendly material is made with high percentage of post-consumer content
- Heavy-duty, nickel-plated clip tightly secures up to 1" of paper
- Smooth surface helps keep your writing legible when standing
- For use with up to letter-size papers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Nature Saver |
| Manufacturer Part Number | 1542 |
| Brand Name | Nature Saver |
| Product Name | Recycled Plastic Clipboards |
| Marketing Information | Plastic clipboard is equipped with a heavy-duty, industrial steel clip. Clip holds up to 1" of paper. Unbreakable board is made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 12" Length |
| Clip Capacity | 1" |
| Clip Material | Steel |
| Clip Strength | Heavy Duty |
| Board Material | Plastic |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 12" |
| Width | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Nature Saver Recycled Plastic Clipboards
People who bought this also bought
-
Product Code: NAT015407 Stock Available
-
Product Code: NAT01541355 Stock Available
-
Product Code: SAU21602102 Stock Available
-
Product Code: SAU2160317 Stock Available
-
Product Code: SAU2160421 Stock Available
-
Product Code: SAU2160533 Stock Available
-
Product Code: SAU2160616 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Contact customer service to check availability
-
Product Code: SAU21803Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV40308275 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE73601767 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10402 Stock Available
-
Product Code: BSN329539324 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE501028 Stock Available
-
Product Code: LLR84868184 Stock Available
-
Product Code: NAT015407 Stock Available
-
Product Code: NAT01541355 Stock Available
-
Product Code: SPR25225BD162 Stock Available
-
Product Code: SWI7413443 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508567 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX94 Stock Available
-
Product Code: BSN28554512 Stock Available
-
Product Code: BSN656371655 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD267 Stock Available
-
Product Code: OIC8310033 Stock Available
-
Product Code: SAU0571250 Stock Available
-
Product Code: SAU0571369 Stock Available
-
Product Code: SAU2254027 Stock Available
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE73601767 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10402 Stock Available
-
Product Code: BSN329539324 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE501028 Stock Available
-
Product Code: LLR84868184 Stock Available
-
Product Code: NAT015407 Stock Available
-
Product Code: NAT01541355 Stock Available
-
Product Code: SPR25225BD162 Stock Available
-
Product Code: SWI7413443 Stock Available