- Ideal for announcements, invitations, menus, brochures, greeting cards, everyday printing and more
- Clean, crisp, fresh and smooth for superb results every time
- Compatible with copiers and laser/inkjet printers
- Acid-free to last longer
<
>
Neenah Bright White Cardstock
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 Pack
Product Code: WAU91901
Product Unit: PK1
228 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HEWCF360A93 Stock Available
-
Product Code: HEWCF361A53 Stock Available
-
Product Code: HEWCF362A43 Stock Available
-
Product Code: HEWCF363A65 Stock Available
-
Product Code: MMM209024EP6340 Stock Available
-
Product Code: MMM65414AN276 Stock Available
-
Product Code: MMM6545SSAN112 Stock Available
-
Product Code: MMM6605PKAST246 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192929 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | 91901 |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Brand Name | Neenah |
| Product Name | Bright White Cardstock |
| Marketing Information | Bright White Cardstock is clean, crisp, fresh and smooth for superb results every time. Ideal for announcements, invitations, menus, brochures, pamphlets, copy projects, art projects, greeting cards, everyday printing and more. Acid-free, lignin-free cardstock offers a 65 lb. weight. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 65 lb |
| Surface Finish | Smooth |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | Bright White |
| Product Material | Card Stock |
| Weight (Approximate) | 2.44 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC10116942 Stock Available
-
Product Code: PAC101186Contact customer service to check availability
-
Product Code: PAC101188273 Stock Available
-
Product Code: PAC10119512 Stock Available
-
Product Code: PAC101196Contact customer service to check availability
-
Product Code: PAC10119920 Stock Available
-
Product Code: SGH01600029 Stock Available