- 7 compartments plus slots for 3" x 5" photo and note/envelope holder
- Pencil cup with 2 stepped compartments
- 2 swing-out compartments for clips or small objects
- 1 additional compartment for sticky notes and clips
- Works in any office environment
<
>
Officemate 23112 VersaPlus™ Desktop Organizer, 9 Compartment, Black/Clear
9 Compartment(s) - 5.50" Height x 6.19" Width x 6.31" Depth - Desktop - Black - Plastic - 1 Each
Product Code: OIC23112
Product Unit: Each
8 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36550BX2670 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX759 Stock Available
-
Product Code: BSN656474003 Stock Available
-
Product Code: BSN656481601 Stock Available
-
Product Code: BSN6564919917 Stock Available
-
Product Code: NAT0865028 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192898 Stock Available
-
Product Code: SWI38101271 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 23112 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Line | VersaPlus |
| Product Name | VersaPlus Desk Organizer |
| Marketing Information | Stylish, versatile and functional desk organizer works in any office environment and organizes your desk in one convenient accessory. Design includes seven compartments plus slots for 3" x 5" photo and note/envelope holder. Two stepped compartments hold writing utensils, scissors, rulers and more. Another slot accommodates for smaller notes and envelopes. Two compartments swing out to offer easy access and safer storage for smaller objects. One compartment is perfectly molded to keep 3" x 3" self-adhesive notes at your fingertips. The VersaPlus Desk Organizer also features a slot for 3" x 5" photo to keep loved ones close. Organizer is made of black plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Organizer |
Product Information
| Total Number of Compartments | 9 |
| Shape | Rectangle |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 5.50" |
| Width | 6.19" |
| Depth | 6.31" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.