- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Large size to hold a stack of paper up to 1" thick
<
>
Officemate Binder Clip
Large - 6.4" Length x 4" Width - 1" Size Capacity - for Binder - Gray - 1 Box
Product Code: OIC99200
Product Unit: BX1
199 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOTAPP41850 Stock Available
-
Product Code: BSN1914LB7192 Stock Available
-
Product Code: BSN2674688 Stock Available
-
Product Code: BSN3655119773 Stock Available
-
Product Code: BSN58507464 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152481 Stock Available
-
Product Code: PENBL77B160 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75B219 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Large size holds a stack of paper up to 1" thick. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Large |
| Size Capacity | 1" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 2.1" |
| Width | 4" |
| Length | 6.4" |
| Weight (Approximate) | 11.68 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159Contact customer service to check availability
-
Product Code: UBR3595U062443 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062461 Stock Available
-
Product Code: UBR3602U062455 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U062440 Stock Available
-
Product Code: UBR3607U062453 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062457 Stock Available