- 2-ply construction offers reliable performance to prevent wasteful use
- Embossed material increases absorbency to quickly wipe surfaces clean
- Individually wrapped rolls stay protected to help ensure hygienic storage
- Perfect for commercial kitchens, healthcare facilities and more
<
>
Pacific Blue Select Paper Towel Roll by GP Pro
2 Ply - 11" Width x 8.80" Length - 100 Sheets/Roll - 4.80" Roll Diameter - 1 5/8" Core - White - Paper - 1 Roll
Product Code: GPC27300
Product Unit: RL1
Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | 27300 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Pacific Blue Select |
| Product Name | Paper Towel Roll by GP Pro |
| Marketing Information | Two-ply perforated paper towels on a roll offer reliable performance for everyday cleaning and wiping tasks. The full-weight, full-strength sheets are embossed for extra absorbency. Paper towels on a roll fit most standard, kitchen towel-roll dispensers. Ideal for commercial kitchens, laboratories, hospitals and clinics. Each roll has 100 sheets. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Paper Towel |
Product Information
| Sheets Per Roll | 100 |
| Shape | Rectangle |
| Full Size | 11" x 8.80" |
| Number of Ply | 2 |
| Maximum Roll Diameter | 4.80" |
| Core Diameter | 1 5/8" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
2 Ply - 11" Width x 8.80" Length - 100 Sheets/Roll - 4.80" Roll Diameter - 1 5/8" Core - White - Paper - 1 Roll
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.