- Helps track students' handwriting progress
- Colorful distinctive covers make it easy to find the grade level and ruling you are looking for
- Inside front cover is printed with the alphabet
- 100 sheets; 200 pages
- Recyclable
<
>
Pacon 1/2" Ruled Composition Book
100 Sheets - 0.50" Ruled - 7 1/2" x 9 3/4" Sheet Size - Blue Cover - 1 Each
Product Code: PAC2425
Product Unit: Each
49 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 2425 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | 1/2" Ruled Composition Book |
| Marketing Information | Composition book helps track students' handwriting progress with fully, 1/2" (short) ruled sheets. Colorful distinctive covers make it easy to find the grade level and ruling you are looking for. Inside front cover is printed with the alphabet. Rulings conform to D'Nealian (1, 2 and 3) and Zaner Bloser (2 and 3) handwriting styles. The dotted midline and the skip space are 1/4". Composition book contains 100 sheets or 200 pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Front Lines Space | 0.50" |
| Cover Color | Blue |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
100 Sheets - 0.50" Ruled - 7 1/2" x 9 3/4" Sheet Size - Blue Cover - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: MEA099101982 Stock Available
-
Product Code: MEA09910CT163 Stock Available
-
Product Code: PAC2426178 Stock Available
-
Product Code: PAC242772 Stock Available
-
Product Code: PAC2428250 Stock Available
-
Product Code: RED5301029 Stock Available
-
Product Code: RED5311041 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA7393029 Stock Available
-
Product Code: MEA84003035 Stock Available
-
Product Code: ROA11384CSContact customer service to check availability
-
Product Code: TOP1038518 Stock Available
-
Product Code: TOP1038610 Stock Available
-
Product Code: TOP1038812 Stock Available
-
Product Code: UNV66500Contact customer service to check availability