‹ Prev
Next ›
Pacon Kaleidoscope Multipurpose Paper - Cobalt Blue
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Sustainable Forestry Initiative (SFI) - Cobalt Blue - 500 / Ream
32 Stock Available
- Use bright and vivid colors for attention-grabbing messages
- Can be used in laser and inkjet printers, photocopiers and offset printers
- 100% sulphite paper that's acid-free and lignin-free
- Recyclable
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 102056 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Kaleidoscope Multipurpose Paper - Cobalt Blue |
| Marketing Information | Multipurpose paper in bright and vivid colors commands the attention that your message deserves. It works well is laser and inkjet printers, photocopiers and offset printers. This 24 lb., 100 percent sulphite paper is acid-free, lignin-free and recyclable. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Print Technology |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Cobalt Blue |
| Product Material | Sulphite |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Pacon Kaleidoscope Multipurpose Paper - Cobalt Blue
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: GBC3125913EZ48 Stock Available
-
Product Code: HAM1033414164 Stock Available
-
Product Code: HAM1033663110 Stock Available
-
Product Code: HAM1033824384 Stock Available
-
Product Code: MMM62210SSCY154 Stock Available
-
Product Code: MMM65418BRCP192 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192644 Stock Available
-
Product Code: WAU2181129 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: GBC3125913EZ48 Stock Available
-
Product Code: HAM1033414164 Stock Available
-
Product Code: HAM1033663110 Stock Available
-
Product Code: HAM1033824384 Stock Available
-
Product Code: MMM62210SSCY154 Stock Available
-
Product Code: MMM65418BRCP192 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192644 Stock Available
-
Product Code: WAU2181129 Stock Available