‹ Prev
Next ›
Pilot Erasable Gel Pens
Retractable - Erasable - Pink, Red, Green, Turquoise, Blue, Purple, Navy, Black Ink - Water Based, Gel-based - Translucent Barrel - Document, Writing - 8 / Pack
151 Stock Available
- Erasable ink ensures you never make another written mistake
- Writes smooth & erases clean, so you can write, erase & rewrite without damaging documents - no wear or tear
- Unique, thermo-sensitive gel ink formula disappears completely with erasing friction
- When exposed to heat, thermosensitive ink becomes colorless at temperatures greater than 140-degrees Fahrenheit, and is restored when cooled to at least 14-degrees Fahrenheit
- Retract by pressing clip down
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Manufacturer Part Number | 13285 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pilotpen.us |
| Brand Name | Pilot |
| Product Line | FriXion Ball Clicker |
| Product Name | Erasable Gel Pens |
| Marketing Information |
Unleash your creativity without fear of mistakes. Pilot FriXion Clicker is America's first retractable, erasable gel ink pen that allows you to write, erase and rewrite repeatedly without damaging documents. FriXion's unique thermo-sensitive ink is formulated to deliver both vibrant color and smooth writing. Pens are great for editing, list making, scheduling and so much more. Now, your writing can be stress- free and mistake-free. |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm Fine |
| Ink Type |
|
| Ink Color |
|
| Retractable | Yes |
| Barrel Color | Translucent |
| Erasable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.90" |
| Width | 0.60" |
| Length | 0.60" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | Japan |
Description
Pilot Erasable Gel Pens
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN329539267 Stock Available
-
Product Code: BSN36591804 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923284 Stock Available
-
Product Code: PENBL77A2962 Stock Available
-
Product Code: PENBL77C3681 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77B877 Stock Available
-
Product Code: XER3R020471710 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN329539267 Stock Available
-
Product Code: BSN36591804 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923284 Stock Available
-
Product Code: PENBL77A2962 Stock Available
-
Product Code: PENBL77C3681 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77B877 Stock Available
-
Product Code: XER3R020471710 Stock Available