- Durable paper stores discs to protect them from dust and scratches
- Ungummed flap lets you easily insert and remove items
- Clear poly window offers easy way to view label for quick reference
<
>
Quality Park 62905 CD/DVD Envelopes
CD/DVD - 5" Width x 5" Length - 24 lb - White - Polypropylene - 250 / Box
Product Code: QUA62905
Product Unit: BX1
7 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC70023132 Stock Available
-
Product Code: DYM30327260 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM680BE2307 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2305 Stock Available
-
Product Code: MMM680PU2243 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD21047 Stock Available
-
Product Code: QUA3785577 Stock Available
-
Product Code: SMD25010Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 62905 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 62905 CD/DVD Envelopes |
| Marketing Information | CD/DVD envelopes are perfect for storing your discs to protect them from dust and scratches. Ungummed flap lets you easily insert and remove the item inside. Clear poly window offers an easy way to view the label for quick reference. |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Product Type | Mailer |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | CD/DVD |
| Mailer/Envelope Width | 5" |
| Mailer/Envelope Length | 5" |
| Basis Weight | 24 lb |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polypropylene |
| Weight (Approximate) | 1.70 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Ideal for storing and filing your CDs/DVDs |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
CD/DVD - 5" Width x 5" Length - 24 lb - White - Polypropylene - 250 / Box
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.