‹ Prev
Next ›
Rayovac High Energy Alkaline AA Batteries
For Flashlight, Toy, Mouse, Remote Control - AA - 12 Year Shelf Life - 36 / Pack
61 Stock Available
- Premium performance perfect for your medium-drain device
- High-quality materials for dependable, long-lasting power
- Mercury-free manufacturing to minimize environmental footprint
- 10-year storage power guarantee
- Corrosion inhibitors and ultra-pure materials for long-term stability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 815-36PP |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Rayovac |
| Product Line | High Energy |
| Product Name | High Energy Alkaline AA Batteries |
| Marketing Information | Power your household with RAYOVAC High Energy AA Alkaline Batteries. Engineered for long-lasting use, these RAYOVAC AA batteries are ideal for the high use devices in your home, including flashlights, wireless mice and remotes. RAYOVAC rigorously tests its batteries to ensure they do what they say they'll do-plain and simple. These alkaline AA batteries are backed by a 12 Year Power Guarantee to last up to 12 years in storage. Each double A battery is made for dependable performance. For reliability in the devices you use each day, count on RAYOVAC batteries. |
| Packaged Quantity | 36 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 12 Year |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 4.8" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 1.85 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Description
Rayovac High Energy Alkaline AA Batteries
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN1914LB6882 Stock Available
-
Product Code: BSNR2049 Stock Available
-
Product Code: GJO10319CT459 Stock Available
-
Product Code: RAC80834209 Stock Available
-
Product Code: RAY82436PP7 Stock Available
-
Product Code: SJN375748713 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192576 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN1914LB6882 Stock Available
-
Product Code: BSNR2049 Stock Available
-
Product Code: GJO10319CT459 Stock Available
-
Product Code: RAC80834209 Stock Available
-
Product Code: RAY82436PP7 Stock Available
-
Product Code: SJN375748713 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192576 Stock Available