- Light-duty commercial use
- 99.9% removal of microbes
- Green for color-coding to specific tasks
- Durable for 100 launderings with bleach
<
>
Rubbermaid Commercial 16" Light Commercial MF Cloths
16" Length x 16" Width - Reusable, Launderable, Bleach-safe - Green - 24 / Pack
Product Code: RCP1820582
Product Unit: PK24
20 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 1820582 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | 16" Light Commercial MF Cloths |
| Marketing Information |
Large microfiber cloths deliver superior cleaning performance for light commercial use. They remove 99.9 percent of microbes. Quality microfiber withstands hundreds of launderings and 100 launderings with bleach. Bulk supply of reusable cloths makes sure you have plenty to clean for long period or large buildings. This cloth is green, and cloths are available in other colors to let you color-code them for specific uses. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Package Type | Bulk |
| Product Type | Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Cloth |
| Cleaner Size | 16" Width x 16" Length |
| Maximum Number of Launderings | 100 |
| Recommended Use | Microbe Remover |
| Application/Usage | Commercial |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Height | 0.10" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
16" Length x 16" Width - Reusable, Launderable, Bleach-safe - Green - 24 / Pack
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: CLO30824700 Stock Available
-
Product Code: CLO308253300 Stock Available
-
Product Code: CLO30827394 Stock Available
-
Product Code: GPC2922130 Stock Available
-
Product Code: RCPQ62000RD1 Stock Available
-
Product Code: TRK19281548 Stock Available
-
Product Code: TXLL36CT21 Stock Available