- Special order item - Allow 21 days for delivery
- Light-duty commercial use
- 99.9% removal of microbes
- Yellow for color-coding to specific tasks
- Durable for 100 launderings with bleach
<
>
Rubbermaid Commercial HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Yellow
12" Length x 12" Width - Reusable, Bleach-safe, Chemical Resistant, Launderable - Yellow - 24 / Pack
Product Code: RCP1820580
Product Unit: PK24
72 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 1820580 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Yellow |
| Marketing Information |
Microfiber cloths deliver superior cleaning performance for light commercial use. They remove 99.9 percent of microbes. Quality microfiber withstands hundreds of launderings and 100 launderings with bleach. Bulk supply of reusable cloths makes sure you have plenty to clean for long period or large buildings. This cloth is yellow, and cloths are available in other colors to let you color-code them for specific uses. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Cloth |
| Cleaner Size | 12" Width x 12" Length |
| Maximum Number of Launderings | 100 |
| Recommended Use | Microbe Remover |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Height | 0.10" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
12" Length x 12" Width - Reusable, Bleach-safe, Chemical Resistant, Launderable - Yellow - 24 / Pack
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: AMR1001541CT4 Stock Available
-
Product Code: CLO30824700 Stock Available
-
Product Code: CLO308253300 Stock Available
-
Product Code: CLO30827394 Stock Available
-
Product Code: TRK19281548 Stock Available
-
Product Code: TXLL36CT21 Stock Available
-
Product Code: UPMJAN12CT10 Stock Available