- 80% easier to remove liners with venting channels
- Improves productivity and reduces risk of worker injury
- Durability needed for commercial environments
- Space-saving profile
- Bag cinches to secure liners around the rim
<
>
Rubbermaid Commercial Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Container
23 gal Capacity - Rectangular - Durable, Handle - 30" Height x 11" Width x 22" Depth - Gray - 1 Each
Product Code: RCP354060GY
Product Unit: Each
77 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL11YW231 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP1099 Stock Available
-
Product Code: BSN099537637 Stock Available
-
Product Code: BSN243021088 Stock Available
-
Product Code: BSN3295310652 Stock Available
-
Product Code: BSN329545370 Stock Available
-
Product Code: BSN656381477 Stock Available
-
Product Code: OIC93690Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 354060GY |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Slim Jim |
| Product Model | 354060 |
| Product Name | Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Container |
| Marketing Information | This Slim Jim container delivers the durability needed for commercial environments combined with innovation to increase worker productivity. Four venting channels make removing liners up to 80 percent easier than traditional containers so the Slim Jim helps you get the job done more efficiently. They improve productivity and reduce the risk of worker injury. Integrated cinches allow quick, knot-free liner changes. Space-saving profile fits virtually anywhere. Side handles make handling easy. Slim Jim accessories, such as recycling tops, swing lid, hinge lid and dolly (sold separately), bring you an efficient solution for collection, transportation and disposal of multi-stream waste and recyclables in tight spaces. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Waste Container |
Product Information
| Capacity | 23 gal |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 30" |
| Width | 11" |
| Depth | 22" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
23 gal Capacity - Rectangular - Durable, Handle - 30" Height x 11" Width x 22" Depth - Gray - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: GJO6046576 Stock Available
-
Product Code: GJO60465CT17 Stock Available
-
Product Code: RCP19561857 Stock Available
-
Product Code: RCP1956185CT1 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BG5 Stock Available
-
Product Code: RCP354060BGCTContact customer service to check availability
-
Product Code: RCP354060BKCT7 Stock Available
-
Product Code: RCP354060GYCT18 Stock Available