- Compatible with Rubbermaid Commercial Floor Sweeps
- Also works with Deck Scrubs, Wash Brushes and Wire Scratch Brush 9B45
- Sure hold on sweep block with threaded, self-locking tip
- Moisture-resistant with lacquered finish
- Made of durable wood with metal tip
<
>
Rubbermaid Commercial Threaded Tip Wood Broom Handle
1.30" Diameter - Natural, Lacquer - Metal, Wood - 12 / Carton
Product Code: RCP636400CT
Product Unit: CT12
12 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 636400CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Threaded Tip Wood Broom Handle |
| Marketing Information | Keep your facility looking its best with this versatile broom handle that fits any Rubbermaid Commercial Floor Sweep. It is made of wood with threaded metal tip. Threaded self-locking handle retains its hold on floor sweep blocks. Lacquered finish resists moisture and helps prevent cracking. Classic handle is compatible with Rubbermaid Fine Floor Sweeps, Medium Floor Sweeps, Heavy-Duty Floor Sweeps, Deck Scrubs, Wash Brushes and Wire Scratch Brush 9B45. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Broom Handle |
Product Information
| Handle Type | Threaded |
| Pole/Handle Diameter | 1.30" |
| Application/Usage | Floor |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Others |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Length | 60" |
| Diameter | 0.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
1.30" Diameter - Natural, Lacquer - Metal, Wood - 12 / Carton
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.