‹ Prev
Next ›
Scotch Adhesive Dots
0.30" Length x 0.30" Width - Clear - Dispenser Included - For Paper, Wood, Metal, Card, Scrapbooking, Foam - 1 Box
Contact customer service to check availability
- Medium adhesive dots are perfect for apply embellishments
- Use on paper, wood, metal, foam and other surfaces
- Great for cardmaking and scrapbooking
- No-touch dispenser keeps the dots free from oils
- Permanent, photo-safe adhesive
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 010300M |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | Adhesive Dots |
| Marketing Information | Adhesive Dots are perfect for sticking embellishments to paper, wood, metal and other surfaces. You can also get great results using the transparent dots for card-making and scrapbooking. Box dispenser is easy to use, and the "no-touch" design keeps the 8mm adhesive dots free from oils, light and dirt. Permanent adhesive is safe for photos. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Adhesive Dot |
Product Information
| Tape Width | 0.30" |
| Tape Length | 0.30" |
| Dispenser Included | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 4.38" |
| Width | 0.3" |
| Length | 0.3" |
Miscellaneous
| Additional Information | Dispenser Included: No |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Denmark |
Description
Scotch Adhesive Dots
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.