- Clear, professional finish
- Protect items from damage
- Photo-safe
- Thicker than standard pouches
- Use with 5 mil heat setting
<
>
Scotch Thermal Laminating Pouches
Sheet Size Supported: Letter 8.50" Width x 11" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 8.90" Width x 5 mil Thickness - for Sign, Schedule, Artwork, Certificate - Durable, Photo-safe, Thick - Clear - 100 / Pack
Product Code: MMMTP5854100
Product Unit: PK100
147 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTTN85052 Stock Available
-
Product Code: BSN243021098 Stock Available
-
Product Code: BSN3295310654 Stock Available
-
Product Code: PENLRN7C481 Stock Available
-
Product Code: PQP40010084 Stock Available
-
Product Code: PQP402000212 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | TP5854-100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | Thermal Laminating Pouches |
| Marketing Information | Thick, durable, Scotch Thermal Laminating Pouches protect documents you handle frequently. These pouches are 5 mil and for use with Scotch thermal laminators. Pouches are clear to let important information show through. They are great for signs, schedules, certificates, children's artwork and more. Each punch laminates items up to 8-1/2" x 11". Actual pouch size is 8-9/10" x 11-1/2". |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Laminating Pouch |
Product Information
| Laminating Sheet Height | 11.50" |
| Laminating Sheet Width | 8.90" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Sealing Process | Hot-run |
| Sheet Size Supported | Letter - 8.50" Width x 11" Length |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |