- Use for washing dishes, wiping up spills and cleaning household appliances
- Also great for getting into tight corners
- 3M's StayFresh Antimicrobial Technology to help resist bacterial odors within the sponge
- Highly absorbent and durable sponge in fresh, vibrant colors
- Recommended surfaces: bath, countertops, glasses and nonstick cookware
<
>
Scotch-Brite StayFresh Sponge
5.8" Height x 4.6" Width x 4.6" Depth - 4 / Pack - Cellulose - Assorted
Product Code: MMM7274FD
Product Unit: PK4
402 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL11AST86 Stock Available
-
Product Code: BICVLGB11BE41 Stock Available
-
Product Code: BICVLGB11BK46 Stock Available
-
Product Code: BSN656381554 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C642 Stock Available
-
Product Code: PENAL15A41 Stock Available
-
Product Code: STK39805237 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 7274FD |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Line | O-Cel-O |
| Product Name | StayFresh Sponge |
| Marketing Information | Handy sponges are great for washing dishes, wiping up small counter spills and cleaning household appliances. The flexible design lets you get into tight corners. 3M's StayFresh Antimicrobial Technology helps resist bacterial odors within the sponge through hundreds of uses. Highly absorbent, durable sponges come in fresh, vibrant colors. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Sponge |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Cellulose |
| Height | 5.8" |
| Width | 4.6" |
| Depth | 4.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
5.8" Height x 4.6" Width x 4.6" Depth - 4 / Pack - Cellulose - Assorted