‹ Prev
Next ›
Scott Vertical Double Roll Toilet Paper Dispenser
13.6" Height x 6" Width x 6.6" Depth - Smoke, Gray - Lockable - 1 Carton
Ships in 3-5 Business Days
Contact customer service to check availability
Non-Returnable
- Manual dispensing of bathroom tissue
- Versatile, sleek look complements any decor
- Included lock reduces pilferage
- ADA-compliant when installed properly
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Manufacturer Part Number | 09021 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kimberly-clark.com |
| Brand Name | Scott |
| Product Name | Vertical Double Roll Toilet Paper Dispenser |
| Marketing Information | Double-roll bathroom tissue dispenser offers a high-capacity, easy maintenance system that can help lower maintenance costs. This system can be used with both Kleenex brand and Scott brand coreless bathroom tissue. Modern design complements any decor. Double-roll toilet paper dispenser uses standard toilet tissue paper with up to a 5" diameter. Dispenser includes both a C-mandrel for standard cored bath tissue and an H-mandrel for coreless dispensing. Easy-to-install dispenser provides easy access to the reserve roll once the lower roll is completely used. When installed properly, this dispenser meets the ADA standards for accessible design, 28 CFR Part 36. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Paper Towel Dispenser |
Product Information
| Roll Diameter Supported | 5" |
| Features | Lockable |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color |
|
| Height | 13.6" |
| Width | 6" |
| Depth | 6.6" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | ADA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scott Vertical Double Roll Toilet Paper Dispenser
Accessories
-
Product Code: KCC04007616 Stock Available
-
Product Code: KCC07001431 Stock Available
-
Product Code: KCC12456311 Stock Available
-
Product Code: KCC13135408 Stock Available
-
Product Code: KCC13217373 Stock Available
-
Product Code: KCC13607197 Stock Available
-
Product Code: KCC177131464 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO11524CT2 Stock Available
-
Product Code: GPC54338A102 Stock Available
-
Product Code: GPC5958914 Stock Available
-
Product Code: GPC5959010 Stock Available
-
Center Pull Dispenser - 12.5" Height x 10" Width x 10.6" Depth - Translucent Smoke, Black - 1 CartonProduct Code: KCC09335Contact customer service to check availability
-
Product Code: KCC09746Contact customer service to check availability
-
Product Code: KCC343461 Stock Available
-
Product Code: KCC35370Contact customer service to check availability
-
Product Code: KCC47091Contact customer service to check availability