- Printed D, these self-adhesive, color-coated labels reduce filing and retrieval time
- Labels can be used as secondary labels with name labels, or used as primary coding labels
- Laminated, wraparound labels are readable from both sides of file folder tabs
- Labels are 1"W x 1-5/8"H before folding; Light Blue
- 100 / Pack
<
>
Smead AlphaZ ACCS Color-Coded Labels
D - x 1" Width x 1 5/8" Length - Light Blue - Laminated - 10 / Sheet - 100 / Pack
Product Code: SMD67174
Product Unit: PK100
Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL917530112 Stock Available
-
Product Code: GJO26100448 Stock Available
-
Product Code: MMM635YW191 Stock Available
-
Product Code: MMM6605SSCY569 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH933 Stock Available
-
Product Code: MXBRZ3F77 Stock Available
-
Product Code: NLE1946272815 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192844 Stock Available
-
Product Code: SWI74701647 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 67174 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | AlphaZ |
| Product Name | AlphaZ ACCS Color-Coded Labels |
| Marketing Information | Color-coded alphabetical labels help put an end to misfiled records and cut filing and retrieval time. Labels wrap around the folder tab (top tab or end tab) so they are readable from both sides of the folder. Color is compatible with other Alpha-Z label styles. Clear laminate keeps labels clean and colors bright, even with frequent handling. Each sheet has 10 labels. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Color Coded Label |
Product Information
| Label Width | 1" |
| Label Length | 1 5/8" |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Print/Message | D |
| Laminated | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Light Blue |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: SMD6717135 Stock Available
-
Product Code: SMD671758 Stock Available
-
Product Code: SMD6717619 Stock Available
-
Product Code: SMD6717920 Stock Available
-
Product Code: SMD67180Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD67181Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD671858 Stock Available
-
Product Code: SMD671877 Stock Available
-
Product Code: SMD6719411 Stock Available
-
Product Code: SMD671969 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.